Chemistry, asked by nidhirajeshgargelwar, 9 months ago

0.25 mole of an element X' is 9.75 g. What is X

Answers

Answered by sourinCKB
8

Answer:

have a nice day ahead

Attachments:
Answered by Shazia055
1

Given:

Moles of element X =0.25mol

Mass of element X =9.75g

To Find: Element X

Solution:

Number of moles can be given as:

\[No.\,of\,moles = \frac{{Mass}}{{Molar\,Mass}}\]

Therefore, the molar mass of the element can be given as:

\[Molar\,Mass = \frac{{Mass}}{{No.\,of\,moles}}\]

\[Molar\,Mass = \frac{{9.75\,g}}{{0.25\,mol}}\]

\[Molar\,Mass = 39\,g/mol\]

The element having a molar mass approximately equal to 39 is potassium.

Hence, the element X is K (potassium).

Similar questions