Chemistry, asked by wwwmeghana271020005, 8 months ago

1.12 g of mg will produce how many gr of MgO​

Answers

Answered by sara123282
0

Answer:

0.05 mol

I guess......

Answered by Anonymous
23

mg \:  +   \frac{1}{2}   o_{2} \:  =  >  \: mgo

it means 1 mol of Mg will give 1 mol of MgO

Number of moles of Mg in 1.12 g = 1.12/24 =0.0466

Number of moles of MgO = Number of moles of Mg

Number of moles of Mgo = 0.0466

Molar mass of MgO = 24 + 16 =40 g

Answer :

1.12 g of Mg will produce 40×0.0466 g of MgO.

i.e 1.12 g of Mg => 1.86 g of. MgO

Similar questions