Science, asked by fvanlalhruaiah, 3 months ago

1. Calculate the followings into moles: (c) 84 grams of carbon dioxide ( C=12u,O=16u)​

Answers

Answered by cutieprincesss
1

GIVEN-

84 G OF CO2

C = 12 G

O = 16 G

FORMULA USED-

NO. OF MOLES = GIVEN MASS/ MOLAR MASS

SOLUTION-

N (MOLES) = 84 / 44

N = 42 / 22

N = 21 / 11

HOPE THIS HELPS YOU DEAR

Answered by AneesKakar
0

There are 1.91 moles of Carbon dioxide (CO₂) in 84 grams of Carbon dioxide (CO₂).

Given:

The atomic mass of Carbon (C) = 12 u

The atomic mass of Oxygen (O) = 16 u

The mass of the Carbon dioxide present = 84 grams

To Find:

The number of moles in 84 grams of Carbon dioxide.

Solution:

The atomic mass of Carbon (C) = 12 u

The atomic mass of Oxygen (O) = 16 u

→ The molecular mass of Carbon dioxide (CO₂) would be:

The molecular mass of Carbon dioxide (CO₂) = (12) + (2 × 16) = 44 u

The molecular mass of Carbon dioxide (CO₂) is 44 u.

→ Therefore the molecular mass of Carbon dioxide (CO₂) would be 44 g.

There is 1 mole of Carbon dioxide (CO₂) in 44 g of Carbon dioxide (CO₂)

In the given question:

   The mass of the Carbon dioxide present = 84 grams

There is 1 mole of Carbon dioxide (CO₂) in 44 g of Carbon dioxide (CO₂)

The number of moles in 84 grams of Carbon dioxide (CO₂) = (1/44) × 84

The number of moles in 84 grams of Carbon dioxide (CO₂) = 1.91 moles

Therefore there are 1.91 moles of Carbon dioxide (CO₂) in 84 grams of Carbon dioxide (CO₂).

#SPJ2

Similar questions