1. The cost of 4kg of apple is 260. Find the cost of 9 kg
of apples.
Answers
Answered by
5
Step-by-step explanation:
This is ur answer. ₹585.Hope it helps..
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d27/ace24e65978367954f3bbbef247bcb55.jpg)
Answered by
3
Answer:
Cost of 4 kg apple is = Rs. 260
Cost of 1 kg apple = Rs. 260
____
4
Cost of 9 kg apple = 260 × 9
____
4
= 65 × 9 = Rs. 585
Ans. Rs. 585
Hope it helps.
Similar questions
English,
3 months ago
Chemistry,
3 months ago
Hindi,
6 months ago
Math,
6 months ago
Social Sciences,
1 year ago