*10. For the given trading chain, prepare the tax
invoice I, II, III GST at the rate of 12% was
charged for the article supplied.
Tax invoice I Tax invoice Tax invoice III
Manufacturer Distributor → Retailer > Consumer
Taxable value Taxable value Taxable value
3 5000
3 6000
3 6500
(1) Prepare the statement of GST payable
under each head by the wholesaler,
distributor and retailer at the time of filing
the return to the government.
(2) At the end, what amount is paid by the
consumer?
(3) Write which of the invoices issued are B2B
and B2C.
Answers
Answer:
app XML XML do do
Step-by-step explanation:
so all VP do so so
Amitnrw★ Brainly Teacher ★
Amount paid by consumer = 6500 + 780 = 7280 Rs
Step-by-step explanation:
Whole seller to Distributor - Amount 5000
GST =12 % CGST = SGST = 6 %
CSGT = SGST (6/100) * 5000 = Rs 300
Taxable value = 300 + 300 = 600
Total Amount = 5000 + 600 = 5600 Rs
Taxes to be paid by Wholeseller to government= CSGT = SGST = Rs 300
Whole seller to Distributor - B2B
Distributor to Retailer - Amount 6000
GST =12 % CGST = SGST = 6 %
CSGT = SGST (6/100) * 6000 = Rs 360
Taxable value = 360 + 360 = 720
Total Amount = 6000 + 720 = 6720 Rs
Distributor to Retailer - B2B
Taxes to be paid by Distributor to government = CSGT = SGST = Rs 360 - 300 = Rs 60
Retailer to Consumer - Amount 6500
GST =12 % CGST = SGST = 6 %
CSGT = SGST (6/100) * 6500 = Rs 390
Taxable value = 390 + 390 = 780
Total Amount = 6500 + 780 =7280 Rs
Retailer to Consumer - B2C
Taxes to be paid by Retailer to government = CSGT = SGST = Rs 390 - 360 = Rs 30
Amount paid by consumer = 6500 + 780 = 7280 Rs