Math, asked by newsamsunga10s777, 10 months ago

10.The cost of 1 kg Alphonso mango is 40. Mahipatbhai has sold 6
kg Alphonso mangoes. Savjibhai has earned the same amount as
Mahipatbhai. If the cost of 1 kg Totapuri mangoes is 40, then how
many kg of Totapuri mangoes have been sold by Savjibhai ?​

Answers

Answered by gurpreetkomal2004
0

6 kg

Step-by-step explanation:

The cost of one kg Alphonso mango=40.

Amount of Alphonso mango sold = 6 kg

Total earning of Mahipatbhai = 40×6= 240 Rs

Since the earnings of Savjibhai is same as earnings of Mahipatbhai,

Earnings of Savjibhai on selling Totapuri mangoes=240 Rs

Cost of one kg Totapuri mango= 40Rs

Amount of mango sold= Total earnings = 240 = 6 kg

Cost of one kg 40

Answered by madasusirisha369
0
Cost of one kg mango = 40
Mangoes (a)sold by Mahipatbhai = 6 kg
40 * 6 = 240
So savjibhai earned = 240
The cost of 1 kg mango (t)=40
Weight of mangoes sold = 6 kg
Similar questions