12) ll the cost of 12 kg jaggery is 540, find the cost of 9 kg jaggery.
Answers
Answered by
4
the cost of 12kg jaggery is 540
the cost of 1kg is 540/12= 45
the cost of 9 kg is 45× 9= 405
Answered by
12
Given:
12 kg jaggery with
- Cost = Rs. 540
What To Do:
Find the cost of 9 kg jaggery.
How To Do:
To find the cost of 9 kg we will first find the cost of 1 kg jaggery by dividing cost of 12 kg jaggery with 12 jaggery and then multiply the cost of 1 kg jaggery with 9 kg jaggery.
Solution:
→ Cost of 12 kg jaggery = Rs. 540
→ Cost of 1 kg jaggery = = Rs 45.
→ Cost of 9 kg jaggery = Cost of 1 kg jaggery × 9 kg jaggery
→ Cost of 9 kg jaggery = Rs. 45 × 9 = Rs. 405
∴ Therefore the cost of 9 kg jaggery is Rs. 405.
Similar questions
Computer Science,
3 months ago
Social Sciences,
3 months ago
Computer Science,
3 months ago
Science,
6 months ago
English,
6 months ago
Accountancy,
1 year ago
Accountancy,
1 year ago
Accountancy,
1 year ago