Math, asked by dikshyajps, 4 months ago

12 men consume 15 kgs of rice per day then what amount of extra rice must be added if the men increased to 18?(step by step explanation)??​

Answers

Answered by kashyapbarnilbitan
1

Answer: Total amount of rice for 18 people = 22.5 kg

Therefore, the amount of rice that must be added to 15 kg = 22.5 - 15 kg

                                                                                                      = 7.5 kg

Step-by-step explanation: Answer by  direct proportion

15/12 = x/18

(Cross multiplication)

⇒ 15×18 = 12x

⇒ 12x = 270

⇒ x = 270/12

      = 22.5

Have a nice day!

Similar questions