Math, asked by sunita1975, 1 year ago

12 rubber balls cost rs.15. how many can I buy for rs.20? full solution

Answers

Answered by Amarhelper
8

Answer:

Step-by-step explanation:

12->rs15

1->15/12

Balls=20/(15/12)=16

Answered by mauryasaurabh47
10

cost of 12 balls =15

so, cost of 1 ball= 15/12

in 20 rs balls = 12/15×20

16 balls answer

Similar questions