132 grams of CO2 CONTAINS HOW MANY OXYGEN ATOMS?
Answers
Answered by
1
Answer:
2Answers. There are 3 mol of CO2 in such a mass. Thus there are 6×NA individual oxygen atoms
Explanation:
hope it's helpful
make me brainliest thanks
Answered by
0
Answer:
264
Explanation:
1 CO2= 2 molecules of oxygen
132 CO2= 2×132
= 264
Pls mark me brainliest pls my friend
Similar questions