15. A person has taken 3000 on simple interest at 9% annually for 3 yrs on loan. After 2 yrs he has cleared his loan by giving 3000 cash and a table. The price of table is :
Answers
Answered by
0
Answer:
look
→3000 + 540
三
pxrxt
Explanation:
₹540
Explanation :
The man borrows ₹3,000 for 2 years at the rate of 9% p. a. (per annum) at simple interest.
We know that,
\begin{gathered}\sf \longrightarrow Simple \: interest = \dfrac{p \times r \times t}{100} \\\end{gathered}
⟶Simpleinterest=
100
p×r×t
Where,
p(principal) = ₹3,000
r(rate) = 9% p. a.
t(time) = 2 years.
So, the interest is :
\sf \longrightarrow \dfrac{3000 \times 9 \times 2}{100}⟶
100
3000×9×2
\sf \longrightarrow 30 \times 9 \times 2⟶30×9×2
\sf \longrightarrow 540⟶540
Hence, the amount to be paid is :
➔ 3,000 + 540
➔ 3,540
But, he pays
➔ 3,000 & a table.
So, we can say that
➔ 3,000 + price of the table = 3,540
➔ price of the table = 3,540 - 3,000
➔ price of the table = 540
Required answer : ₹540
Similar questions