Math, asked by rajkamalsolanki489, 6 months ago

19. Rina needs 5 L of milk everyday Each litre costs Rs 50. How much money is needed to buy
molt for 5 days​

Answers

Answered by myktechnical886
2

Answer:

1250rs for 5days

Step-by-step explanation:

per l price=50rs

for 5L milk price=5×50=250RS

FOR 5 DAYS =250×5=1250Rs

Answered by varshawadhwani001
0

Answer:

50×5=250

250×5=1250

Step-by-step explanation:

hope it's help you

Similar questions