2 liquids of density 0.8g/cm³ and 1.2g/cm³ are mixed in equal mass .Find combined density
Answers
Answered by
0
Answer:
Let the liquid be 2m am and 3m gm respectively. therefore, the volume of the first
liquid of density 2.5gm /cm 3is V1= 2m/2.5m cm³
That of the second liquid is V2=3cm/0.8 cm³
Total volume V=V1+V2=2m/2.5+3m/0.8cm³
Total mass =2m+3m=5mgm
Therefore, the average density
ρav=V5m=2.52m+0.83m5m=2.52+0.835=gm cm3=1.3.
Attachments:

Similar questions
Geography,
1 month ago
Psychology,
1 month ago
Biology,
1 month ago
English,
1 month ago
Science,
1 month ago
Hindi,
10 months ago
Math,
10 months ago
Social Sciences,
10 months ago