2 mole atomic mass carbon
Answers
Answered by
0
carbon gram molecular weight is 12 that is for 1 mole
For two moles carbon weight is 24
This is the answer mate
If you like mark it as brainlest answer
For two moles carbon weight is 24
This is the answer mate
If you like mark it as brainlest answer
Answered by
0
Answer: 1 mole = 6.023×10^23 molecules = 12 g
2 atoms of carbon = 12÷(6.023×10^23) ×2
=3.98×10^ -23 g answer#
Similar questions