2)
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Answers
Answered by
1
COST OF ONE BAG = TOTAL COST/NO.OF PROM
COST OF ONE BAG = 250/500
COST OF ONE = 0.5
Answered by
0
cost of 500 bag is $250
cost of 1 bag is x
(cross multiply)
500*x=250*1
x=250/500
x=0.5
cost of 1bag is $ 0.5
Similar questions
Political Science,
7 months ago
Math,
7 months ago
Math,
1 year ago
Hindi,
1 year ago
Science,
1 year ago
B($.50