Math, asked by malkitsing638, 10 months ago

ਇੱਕ ਸਕੂਲ ਦੀ ਕੈਂਟੀਨ ਹਰ ਰੋਜ਼ ਦੁਪਹਿਰ ਦੇ ਖਾਣੇ ਦੇ ਲਈ 20 ਰੁ: ਅਤੇ ਦੁੱਧ ਦੇ ਲਈ 4 ਰੁ: ਲੈਂਦੀ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ 5 ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਇਹਨਾਂ ਚੀਜ਼ਾਂ
ਤੇ ਕਿੰਨਾਂ ਖਰਚ ਕਰੋਗ



The School canteen charges Rs. 20 for lunch & Rs. 4 for milk for each day. How much will you spend in
5 days on these things?​

Answers

Answered by abhisingh76
1

Answer:

cost of Lunch for 1 day=20

cost of Lunch for 5 day=20×5

cost of milk for 1 day=4

cost of milk for 5 day=4×5

Step-by-step explanation:

Total Cost=20×5+4×5

=5×(20+4). (Taking 5 Common)

=5×24

=120

Thus, total money spent is Rs.120

Answered by Anonymous
0

Step-by-step explanation:

lunch one day = 20

lunch 5 days = 20 ×5 =100

milk one day = 4

milk 5 days = 5×4 = 20

total = 100 + 20

= 120 ₹

Similar questions