2000 candidates were supposed to take any test but 5% of them were absent. 60% of those who took the test passed. If the ratio of the candidates who have passed in the first, second and third sections is 1: 2: 3 then what is the number of candidates who have passed in each section
Attachments:

Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
Total = 2000
absent candidates = 5/100 ×2000
= 100
No. of candidates who took the test
= 2000 - 100
= 1900
no. of passed candidates = 60/100 ×1900
= 1140
ratios of 1st, 2nd and 3rd section
= 1 : 2 : 3
=> 1x + 2x + 3x = 1140
=> 6x = 1140
=> x = 1140/6
= 190
no. of candidates who passed in each section
= 190 × 1
= 190 ( section 1)
= 190 × 2
= 380 (section 2)
= 190 × 3
= 570 (section 3)
Similar questions
Computer Science,
1 month ago
English,
2 months ago
Computer Science,
2 months ago
English,
10 months ago
Art,
10 months ago