22.4l of co2 at NTP will weigh
Answers
Answered by
2
Answer:
Explanation: 1mol =12+ 32=44
Answered by
0
The answer is 41 g.
Given:
22.4l of at NTP
To Find:
Weight of
Solution:
At NTP conditions,
P = 1 atm
T = 293 K
R = 0.0821
Therefore
The molar mass of carbon dioxide is 44.
Therefore the mass is
#SPJ2
Similar questions
English,
8 months ago
English,
8 months ago
India Languages,
8 months ago
Biology,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago