22 gram of Co2
Find mole molecules and atom
Answers
Answered by
2
44grams of co2 = 1mole
so 22 grams. = 2 moles
and no. of atoms = 2*6.022*10²³ * 3
= 36.132 *10²³ atoms
so 22 grams. = 2 moles
and no. of atoms = 2*6.022*10²³ * 3
= 36.132 *10²³ atoms
Answered by
0
heya...!!!
here is ua answer:
hope it helps...!!
here is ua answer:
hope it helps...!!
Attachments:

Similar questions