Environmental Sciences, asked by imhuman47, 8 months ago


22. When 5 units of a good is sold, total revenue is rs 100. When 6 units are sold, marginal revenue is rs 8.


At what price are 6 units sold? (Choose the correct alternative)
(a) 28 per unit
(b) *20 per unit
(c) 18 per unit
(d) 12 per unit

Answers

Answered by jishamanheri08
4

Answer:

18 per unit

Explanation:

...... .. ...., <><><><>

Answered by Anonymous
1

₹ 28 per unit

₹ 20 per unit

₹ 18 per unit

₹ 12 per unit

Answer :

c

Solution :

N/A

Similar questions