Physics, asked by sreesaransenthil, 4 months ago

3. A bus is moving at 20 kilometre per hour. How much distance will the bus cover in in three and half hours?​

Answers

Answered by nishanikumari23
1

Explanation:

Given: speed = 20 m/s ; time = 25 minutes

Question ; distance = ? in km

First step: Convert 20 m/s to km/h

Second step: Convert 25 minutes to hours

In the first step, To convert 20 m/s to km/h we would multiplly 20 m/s by 3600/3600.

We get (20 * 3600) m / (1s*3600) = 72000 m/3600s = 72 km/h

Knowing the speed in km/h we multiply it by 25 minutes/60 minutes and we get 5/12 h.

So 72 km/h * 5/12 h = 30 km after cancellation

The distance covered by the bus in 25 minutes is 30 km

Answered by moryarajendra166
1

Answer:

bus cover in three and half hour =70km

Similar questions