3 guavas and 2 apples cost 155 pesos, while 5 guavas and 4 apples cost 285 pesos. What is the cost of each guava?
Answers
Answered by
8
Step-by-step explanation:
let's take cost of guavas =x and cost of apples =y
according to problem,
3x+2y=155....(1)
and 5x+4y=285....(2)
by elimination method,
equation (1)×2=6x+4y=310
equation (2)×1=5x+4y=285
(-) (-) (-)
..................
1x. =25
x=25
therefore, cost of each guava =25
Similar questions