3. How many units of Maggi can be purchased whose price is 20 per unit with the total
income of 100, after purchasing 2 units of biscuits whose price is 10 per unit?
O A.5
OB.3
C.2
о
D. 4
Answers
Answered by
0
Answer:
a
Explanation:
hope it helps
Answered by
0
Answer:
The answer is 4
Explanation:
Because,
Total income : 100
Biscuits worth rs.10 of 2 units = 10*2 = 20
So money left, 100-20 = 80
WIth rs 80, you can buy only 4 units of maggie worth rs. 20
Similar questions
Geography,
1 month ago
Hindi,
2 months ago
Math,
2 months ago
Science,
9 months ago
Computer Science,
9 months ago