3) If the cost of 1 dozen oranges is 72, then find the cost of 7 oranges
zohaibsuria025:
42
Answers
Answered by
5
Answer:
kindly mark as brainliest.
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d63/02c69b874cee830b7433e5beb3c2c815.jpg)
Answered by
4
Step-by-step explanation:
cost of 12 oranges =72
so cost of 1 orange =72/12=6
now
cost of 7 oranges =7*6=42
I think it is helpful for you
Similar questions