3 pens,4 note books together cost Rs.110 and 7 pens,5 note books cost 170. What is the cost of each pen and note book
Answers
Answered by
3
3x+4y=110,. 7x+5y=170 solve the above equations taking pensas x and books as y..
Similar questions
Math,
8 months ago
Sociology,
8 months ago
Accountancy,
8 months ago
French,
1 year ago
English,
1 year ago