30 the question last part
Attachments:

Answers
Answered by
0
65 cm²
Step-by-step explanation:
There seems to be a printing error in the last part of the question. Instead of they have mentioned h.
Volume = 2200/7cm³
Diameter = 10cm
Radius = 5cm
So, r²h/3 = 2200/7
h = (2200*3*7)/(22*7*25) = 12cm
Lets compute the slant height s
s² = h² + r²
s² = 144 + 25 = 169
s = 13 cm
Curved Surface Area = rs =
* 5 * 13 = 65
cm²
Answered by
0
Here is your answer in the attachment
Attachments:

Similar questions