λ = 3000m and T= 10 sec then V = ____ .
Answers
Answered by
0
Answer:
Explanation:answer sim0le
Mark ame pls
Attachments:

Answered by
0
Answer:
300 m/s
Explanation:
lambda=3000m
T=10second
V=LAMBDA/TIME=3000/10=300m/s or change in km/hr which 720km/hr
Similar questions
Social Sciences,
5 months ago
English,
5 months ago
Economy,
5 months ago
English,
9 months ago
Math,
9 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Biology,
1 year ago