438, 487, 447, 476, 460, 469 find the wrong term
Answers
Answered by
4
Hello Mate,
The original series is based on following pattern:
438+(7)2=487438+(7)2=487
487−(6)7=451487−(6)7=451
451+(5)2=476451+(5)2=476
476+(4)2=460476+(4)2=460
460+(3)2=469460+(3)2=469
Therefore, the number 447 is wrong.
Hope it is the answer.
The original series is based on following pattern:
438+(7)2=487438+(7)2=487
487−(6)7=451487−(6)7=451
451+(5)2=476451+(5)2=476
476+(4)2=460476+(4)2=460
460+(3)2=469460+(3)2=469
Therefore, the number 447 is wrong.
Hope it is the answer.
pariharmahendrasingh:
batao n plz
Answered by
7
Find the wrong term in the following series?
438, 487, 447, 476, 460, 469
Answer :![\bold{447} \bold{447}](https://tex.z-dn.net/?f=+%5Cbold%7B447%7D+)
Explanation -
![438 + {(7)}^{2} = 438 + 49 = 487 438 + {(7)}^{2} = 438 + 49 = 487](https://tex.z-dn.net/?f=438++%2B++%7B%287%29%7D%5E%7B2%7D++%3D+438+%2B+49+%3D+487)
![487 - {(6)}^{2} = 487 - 36 = 451 487 - {(6)}^{2} = 487 - 36 = 451](https://tex.z-dn.net/?f=487+-++%7B%286%29%7D%5E%7B2%7D++%3D+487+-+36+%3D+451)
![451 + {(5)}^{2} = 451 + 25 = 476 451 + {(5)}^{2} = 451 + 25 = 476](https://tex.z-dn.net/?f=451+%2B++%7B%285%29%7D%5E%7B2%7D++%3D+451+%2B+25+%3D+476)
![476 - {(4)}^{2} = 476 - 16 = 460 476 - {(4)}^{2} = 476 - 16 = 460](https://tex.z-dn.net/?f=476+-++%7B%284%29%7D%5E%7B2%7D++%3D+476+-+16+%3D+460)
![460 + {(3)}^{2} = 460 + 9 = 469 460 + {(3)}^{2} = 460 + 9 = 469](https://tex.z-dn.net/?f=460+%2B++%7B%283%29%7D%5E%7B2%7D++%3D+460+%2B+9+%3D+469)
Hence : The term 447 is wrong in the series.
By adding seven square to the first term, we will get second term 487.
By subtracting six square from second term , we will get third term 451 which is not equals to given third term . SO , 447 IS THE WRONG TERM .
The process continues by decreasing square numbers and solving with addition and subtraction with the previous terms.
Hope it helps you.
438, 487, 447, 476, 460, 469
Answer :
Explanation -
Hence : The term 447 is wrong in the series.
By adding seven square to the first term, we will get second term 487.
By subtracting six square from second term , we will get third term 451 which is not equals to given third term . SO , 447 IS THE WRONG TERM .
The process continues by decreasing square numbers and solving with addition and subtraction with the previous terms.
Hope it helps you.
Similar questions
Math,
8 months ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago
Geography,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago