5.A car moves with a speed of 40 km/h for 15 minutes and then
with a speed of 60 km/h for the next 15 minutes. Find the total
distance covered by the car?
Answers
Answered by
1
okk okokokoookokoooookoooooooooअहमदनगर इंद्र नगर अंधा कानून
Attachments:

Answered by
2
Answer:
25 km
Explanation:
Speed of car in first 15 minutes = 40 km/h
Distance covered = speed × Time taken
60 minutes = 1 hour
15 minutes =
60
15
hour
Distance covered = 240×
60
15
=10km
Speed of car in next 15 minutes = 60 km/h
Distance covered = 60×
60
15
=15km
∴ Total distance covered = (10+15)km = 25 km
∴ 25 km is correct
please follow me
Similar questions
English,
4 months ago
Hindi,
4 months ago
Science,
8 months ago
Social Sciences,
8 months ago
Hindi,
1 year ago