Math, asked by jais08792, 1 year ago

5. If 39 mangoes cost 351. Find the cost of 13 mangoes.​

Answers

Answered by khanpathan786
4

Answer:

351/39*13

=117

Step-by-step explanation:

Hope it helps you ☺️☺️

#mark me brainliest ✌️

Answered by sushantk622
2

Answer:

cost of 13 mangoes are 117

Step-by-step explanation:

cost of 39 mangoes are 351.

cost of one mango = 351 ÷ 39

cost of a mango is 9

cost of 13 mango = 13 × 9

cost of 13 mangoes are 117

Similar questions