5. Pawan Co. produces a product. From
the following data prepare a statement
of Cost and Profit :
Raw material consumed - Rs. 90,000
Direct Wages (labour) - Rs. 54,000
Machine hours worked - 1800
Machine hour rate - Rs. 30
Administration overhead - 20% on
works cost
Selling Cost - Rs. 3 per unit
Units produced - 30,000
Units sold - 28,000 at Rs. 25 per unit.
Answers
Answered by
1
Explanation:
please give me thanks and mark me brilient
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dc9/cc1c940c41a189f2dcf86a6f19bf47c6.jpg)
Similar questions