5 rubbers cost $1,20 and 8 rubbers cost $1,92. a)Does the cost of the rubbers vary directly or inversly with the number bought? b)Find the cost of 9 rubbers. Plz answer plz it means everything to me.Plz guyz. PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ PLZZZZZZZZZZZZZZZ. ANSWER ALL QUESTIONS NUMBER 1 a and 1b PLZZZZZZZZZZZ GYZ
Answers
Answered by
4
Answer:
a) Cost varies directly to the number bought.
b) Cost of 9 rubbers $2,16.
Step-by-step explanation:
a) Cost varies directly to the number bought.
b) Cost of 9 rubbers $2,16.
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d7f/a6d7fb893ef09fa3f6e8802aa197453f.jpg)
Similar questions