Math, asked by namyasingh28, 6 months ago

5. Sulekha went to the grocery store and
purchased 3 kg 500 g of sugar for 14.25,
5 kg 750g of rice for 150, 3 kg of wheat
flour for 180.75, 1 kg salt for 21.25
Find the total weight and the cost of her
purchase.
H
and 2 kg 500 g of pulses for 148.50.​

Answers

Answered by meshrambabita82
1

Step-by-step explanation:

Sulekha went grocery store purchase sugar=

3kg 500g purchase rice for = 5kg 750g purchase for wheat flour = 3kg 000g

purchase salt for = 1kg 000g

purchase pulses for = 2kg 500g

----------------

15kg 750 g

----------------

Sulekha rice for cost of = ₹ 150. 00

purchase sugar for = 14.25

wheat floor for = 180.75

salt for = 21.25

pulses for = 148.50

---------------

₹ 514. 75

---------------

the cost of her total purchase and total weight is = 15kg 750 g, ₹514.75

Similar questions