Math, asked by shettyvaishali232009, 2 months ago

50 apples cost $25. How much would 75 apples cost? ​

Answers

Answered by devindersaroha43
0

Answer:

Step-by-step explanation:

if we do unitary method

then..

50/25=0.5

1 apple cost 0.5

75=75*0.5 =ruppee 37.5

plz mark me brainliest

Answered by shreyanshkumarsingh6
0

Answer:

cost of 1 apple = 50/25= 2$

cost of 75 apples= 75x2= 150$

hope my answer worked :D

Step-by-step explanation:

Similar questions