50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?
Answers
Answered by
0
Answer:
Step-by-step explanation:
if we do unitary method
then..
50/25=0.5
1 apple cost 0.5
75=75*0.5 =ruppee 37.5
plz mark me brainliest
Answered by
0
Answer:
cost of 1 apple = 50/25= 2$
cost of 75 apples= 75x2= 150$
hope my answer worked :D
Step-by-step explanation:
Similar questions