Math, asked by vinayji9, 6 months ago

₹50 किलो लहसुन था तो सारे तीन सौ ग्राम लहसुन का दाम कितना होगा​

Answers

Answered by Saumyanu950
1
₹ 15 is the right answer answer
Cost of 1 kg = ₹50
_____100g = ₹5
Cost of 300g = 5x 3
= ₹ 15
Hope it helps you
Similar questions