Math, asked by suvojit1, 1 year ago

500meter/minute=kilometer/hours?

Answers

Answered by boney2
1
500m/min=30km/h is the answer
Answered by mysticd
0
Hi ,

1 m = 1/1000 km

1 minute = 1/60 hr


500 m / hr

= ( 500 ) ( 1/1000 km )/( 1/60hr )

= ( 500 × 60 )km/1000 hr

= 30 km / hr

I hope this helps you.

:)
Similar questions