Computer Science, asked by sumitdhingra7989, 1 year ago

52packets of 12pencil each ,cost ₹499.20.Find the cost of 65 packets of 10 pencils can we buy for ₹45.

Answers

Answered by shaikhmoinhmhs
0

Answer:

                  we have total 52 pac of 12 pencil each

52*12=624 , total cost of pencil 449.20/624=0.80 per pencil.

65*10=650, total cost of pencil 520/650=0.80 per pencil

     

Explanation:

sorry for can we buy for ₹45.

i cant understand this .

i hope its help you

Similar questions