5npens and 6 pencils together cost RS 9 and 3 pens and 2 pencils cost RS 5 .find the cost of 1 pen and 1 pencil.
Answers
Answered by
1
Hope this helps you...
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d1f/07310b9a686baf5be35fa4be8162e6ce.jpg)
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dbe/9e2b58d2e9cefe56ec116ef94fa9afc4.jpg)
Answered by
1
Step-by-step explanation:
plzz mark me brainliest
cost of one pencil =y
5pens and 6pencils cost RS .9
=5x+6y=9.........(1)
=5x=9-6y
x= (9-6y)/5
3 pens and 2 pencils cost rs 5
3x+2y= 5
3() + 2y =5
x=(9-6y)/5
3 pens and 2 pencils cost rs 5
3x+2y =5
x=
cost of one pen =Rs.1.5
cost of one pencil =Rs.0.25
so cost of one pen and one pencil = 1.5+0.25 =1.75
Similar questions