Math, asked by Tsholofelo, 10 months ago

6 pounds of tomatoes cost $8.88. At this same rate, how much do 4 pounds of tomatoes cost?

Answers

Answered by aniket182005
1

Answer:

5.92$

Step-by-step explanation:

Since 6 pounds of tomato cost $8.88

1 pound will cost 1.48

4 pounds will cost 4×1.48 = 5.92

If I was able to help you then please mark my answer as brainliest

Similar questions