Chemistry, asked by ruksaleather, 3 months ago

67.2L of CO2 gas is filled in the cylinder at STP a) Calculate the number of molecules present in it? b) Calculate the mass of CO2 present in it  Atomic mass  C = 12, O = 16l​

Answers

Answered by rsagnik437
84

Answer :-

(a) Number of molecules = 1.8066 × 10²

(b) Mass of CO₂ = 132 grams

Explanation :-

We have :-

→ Volume of CO₂ at STP = 67.2 L

→ Avogadro Number = 6.022 × 10²³

________________________________

We know that, 1 mole of any gas occupies a volume of 22.4 L at STP. So, number of moles of CO2 gas present are :-

= 67.2/22.4

= 3 moles

Also, molar mass of CO₂ is :-

= 12 + 16(2)

= 12 + 32

= 44 g/mol

Number of molecules :-

= No of moles × Avogadro Number

= 3 × 6.022 × 10²³

= 18.066 × 10²³

= 1.8066 × 10²⁴

Mass of CO :-

= No of moles × Molar mass

= 3 × 44

= 132 g

Answered by Anonymous
51

Answer:

Given :-

  • 67.2 L of CO₂ gas is filled in the cylinder at STP.
  • Atomic mass (C = 12 , O = 16)

To Find :-

  • Calculate the number of molecules present in it.
  • Calculate the mass of CO₂ present in it.

Solution :-

First, we have to find the numbers of moles are present in CO gas :

As we know that :

✯︎ 1 moles of gas contains 22.4 L of volume at STP ✯︎

Then,

Numbers of Moles = 67.2/22.4

Numbers of Moles = 3/1

Numbers of Moles = 3 mol

Now, we have to find the molar mass of CO :

Given :

  • C = 12
  • O = 16

Molar Mass = CO₂

Molar Mass = 12 + 16(2)

Molar Mass = 12 + 16 × 2

Molar Mass = 44 g/mol

Again,

The Numbers Of Molecules Present In CO :

As we know that :

Number Of Molecules = Number Of Moles × Avogadro Number

Here,

  • Avogadro Number = 6.022 × 10²³

Given :

  • Number of Moles = 3 mol
  • Avogadro Number = 6.022 × 10²³

According to the question by using the formula we get,

Number Of Molecules = 3 × 6.022 × 10²³

Number Of Molecules = 18.066 × 10²³

Number Of Molecules = 1.8066 × 10²⁴

Number Of Molecules = 1.8066 × 10²

The numbers of molecules present in CO is 1.8066 × 10² molecules.

Now,

The Mass Present In CO :

As we know that :

Number Of Moles = Mass/Molar Mass

Given :

  • Numbers of Moles = 3 mol
  • Molar Mass = 44 g/mol

According to the question by using the formula we get,

3 = Mass/44

By doing cross multiplication we get,

Mass = 44(3)

Mass = 44 × 3

Mass = 132 g

The mass present in CO is 132 g .

Similar questions