7.
Cost of one dozen oranges is 45.
(a) Find the cost of one score oranges,
(b) How many oranges can be purchased for 60?
Answers
Answered by
1
Answer:
1 half dozen oranges you can buy
Answered by
0
Answer:
Cost of one dozen oranges is 45.
Cost of one oranges is 45/6= 7.5
How many oranges can be purchased for 60= 60/7.5 = 8
so 8 oranges can be purchased for 60
Step-by-step explanation:
please mark me as brainlist answer
Similar questions