7 metre cloth is cut into 10 equal parts . Find the length of each piece?
Answers
Answered by
0
Answer:
7m=700cm
10 parts= 700
1part= 700/10=70 700cm
=0.7m.
Answered by
0
Answer:
length of each piece 0.7m
Step-by-step explanation:
7 metre cloth is cut into 10 equal parts
when converting to cm
1m=100cm
7m= 700cm
now it is given that,
700cm cloth is cut into 10 equal parts
therefore 1 part = 700/10
= 70cm or 0.7m
hope it helps you
Similar questions