7. Rahul bought a T.V. for 37800. He spent 200 on transportation and packaging. He sold it to Salman at 15% profit. However, Salman sold it at 5% loss to Rajiv. How much did Rajiv pay for the T.V.?
Answers
Answered by
3
Step-by-step explanation:
Total money Rahul spent on buying the TV = 37800+200 = 38000Rs.
Rahul sold to Salman for 38000+15% = 43700Rs.
Salman sold to Rajiv with a 5% loss
43700-5% = 41515 Rs.
Similar questions