Math, asked by oindrayee41, 1 year ago

8. A grocer buys 26 kg of flour and spends rs. 49 on
storing it. If he sold all the flour for rs. 416 earning a
profit of 4%, how much had the grocer paid for 1 kg
of flour?​

Answers

Answered by danz
8

Step-by-step explanation:

selling price = 416

profit = 4%

Cost price = (100/96) * 416

= 433.33

money spent on storing = 49

actual CP= 433.33-49= 384.33

cost of one kg flour = 384.33/26= 14.78

Answered by ahana237
1

Answer:

hope it will help you!!!

Attachments:
Similar questions