8. A grocer buys 26 kg of flour and spends rs. 49 on
storing it. If he sold all the flour for rs. 416 earning a
profit of 4%, how much had the grocer paid for 1 kg
of flour?
Answers
Answered by
8
Step-by-step explanation:
selling price = 416
profit = 4%
Cost price = (100/96) * 416
= 433.33
money spent on storing = 49
actual CP= 433.33-49= 384.33
cost of one kg flour = 384.33/26= 14.78
Answered by
1
Answer:
hope it will help you!!!
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d01/a65030def403c1082314df986fe6db36.jpg)
Similar questions
Physics,
7 months ago
Psychology,
7 months ago
Social Sciences,
7 months ago
Science,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
India Languages,
1 year ago