Chemistry, asked by alokpal47788, 1 year ago

8 g og O2 has the some nunber of moleculse as

Answers

Answered by ADPrabhu
0
what are you asking for???
plz make ur question clear.....
hope you understand what I want to say...

alokpal47788: 8g of O2 has...................
Answered by sanjana87
0
No of molecules = weight given ÷ molecular number × avargardo number = 8÷16×6.022×10^23=3.011×10^23 molecules molecular weight oxygen is 16 g.

ADPrabhu: or something else
alokpal47788: no of moles
ADPrabhu: it will take some time
alokpal47788: ok
ADPrabhu: I promise to give you the answer soon
ADPrabhu: plz wait for a while
ADPrabhu: number of moles of atoms = mass of elements / molar mass of elements
ADPrabhu: 8g of oxygen = 1 mole of oxygen
ADPrabhu: soory above one is mistaken
alokpal47788: 3.011×10^23 i can not understand the weight of (O) is 16g
Similar questions