8. The cost of two pencils and three pens is Rs 21. At the same rate three pencils and two pens cost
Rs 19. Fonn a pair of linear equations from the above statement and solve graphically to find the
cost of each pencil and pen.
*******
Answers
Answered by
2
hope this will help...
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d3e/a5b3c71309a6beaba9c35ea3d57b872e.jpg)
Similar questions
Math,
3 months ago
Math,
7 months ago
Math,
7 months ago
Science,
1 year ago
CBSE BOARD X,
1 year ago