Math, asked by ShivadhathanB, 1 year ago


A 1.7 m tall man can see the top of a vertical building 15.7 m high, by focussing his binoculars at an
angle of 30° to the horizontal. What is the distance of the man from the building?

Answers

Answered by lekharbalaji4446
20

Answer:

distance from building to the man = 14√3m

Step-by-step explanation:

height of the man EF = 1.7 m

height of the building AB = 15.7m

angle of elevation to the building from the man AED = 30

height of the building apart from man AE = 15.7 -1.7 =14m

tan 30 = AE / DE

1/√3 = 14/DE

DE = 14√3m

Answered by riannair0209
2

Answer:

distance from building to the man = 14√3m

Step-by-step explanation:

height of the man EF = 1.7 m

height of the building AB = 15.7m

angle of elevation to the building from the man AED = 30

height of the building apart from man AE = 15.7 -1.7 =14m

tan 30 = AE / DE

1/√3 = 14/DE

DE = 14√3m

Similar questions