. A 1500 W geyser is used by a family for 2 hours daily. If the cost per unit is Rs. 3, the electric
charge per month (30 days) for the use of this geyser will be
Answers
Answered by
0
Please mark as Brainliest....
Power = 1500W , Voltage (V) = 250V
(i) Current drawn = P/V
=> 1500/250 = 6A
(ii) Energy consumed = power × time = 1500 × 50 = 75000Wh [ 1 kW = 1000W]
=> 75unit [ 1 unit = 1kWh]
(iii) cost of energy consumed = 75 × 6 = Rs 450
Read more on Brainly.in - https://brainly.in/question/1495509#readmore
Power = 1500W , Voltage (V) = 250V
(i) Current drawn = P/V
=> 1500/250 = 6A
(ii) Energy consumed = power × time = 1500 × 50 = 75000Wh [ 1 kW = 1000W]
=> 75unit [ 1 unit = 1kWh]
(iii) cost of energy consumed = 75 × 6 = Rs 450
Read more on Brainly.in - https://brainly.in/question/1495509#readmore
Answered by
0
Answer:
Explanation:
power=1500W
energy=p*t=1500*2=3000Wh
=3unit [ 1 unit = 1kWh]
cost of energy consumed = 3 *3 *30=Rs 270
PLEASE MARK AS BRAINLIEAST IF IT HELPS
Similar questions
English,
5 months ago
Math,
5 months ago
Computer Science,
5 months ago
Science,
10 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago