a) A car travels 310 km in 5 hours with a uniform speed
i) What distance will the car travel in 7 hours?
ii) How long will it take to travel 682 km?
Answers
Answered by
0
Answer:
In 5 hours car travels =310 km
In 1 hour car travels =62 km
i)In 7 hours car travels =434 km
ii)car travels 434 km in =7 hours
car travels 1 km in =7/434 hours
car travels 682 km in= 7/434 × 682 hours
=11 hours
Answered by
0
Answer:
(i) 434 km
(ii) 11 hours
Step-by-step explanation:
(i)
310km = 5 hours
x km = 7 hours
FORMULA =
x = 434
Therefore, we can travel 434km in 7 hours.
________________________________________
(ii)
310km = 5 hours
683km = x hours
FORMULA =
x = 11
Therefore, It will take 11 hours to travel 682 km.
Similar questions