Physics, asked by Amit60691, 11 months ago

A block of weight 5kgf and dimensions 5cm * 2cm *1 (* = multiplication sign) rests on a table in three different positions with its base as (i) 5cm *2 cm (ii) 2cm * 1cm (iii) 1 cm *5 cm . Calculate the maximum and minimum pressure in S.I units exerted by a block on its base (take g = 10 ms-2)

Answers

Answered by avikathapliyal28
10

Answer:

maximum pressure = 2,50,000 Pa

minimum pressure = 50,000 Pa

Explanation:

mass of block = 5kg

Pressue = Thrust/contact area

When it is kept by 5cm * 2cm as its base :

Thrust = mg

= 5 * 10

50 N

Contact area = 5*2 = 10 cm^2 = 0.001 m^2

Pressure = 50/0.001 = 50000 Pascal

When it is kept by 2cm*1 cm as base :

Thrust = mg =50 N

Contact area = 2*1 =2 cm^2 = 0.0002 cm^2

Pressure = 50/0.0002 = 2,50,000 Pascal

When it is kept by 1cm*5cm as base :

Thrust = mg = 50 N

Contact area = 5*1 = 5cm^2 = 0.0005 m^2

Pressure = 50/0.0005 = 1,00,000 Pascal

Answered by SahiliDessai1998
7

Answer:

The maximum pressure is 2,50,000 Pa and minimum pressure is 50,000 Pa in S.I units exerted by a block on its base (take g = 10 ms-2)

Explanation:

it is given in the question that mass of block is 5kg

Again, we know that Pressure is,  \frac{Force}{Unit Area}

Case-1

When the block is kept by 5cm \times 2cm as it's base :

area = mg

A= 5\times 10\\A=50N

Contact area = 5cm\times 2cm

Contact area = 10 cm^2

Contact area = 0.001 m^2

Now,

Pressure = \frac{50N}{0.001m^2} \\Pressure = 50000 Pascal

Case-2

When the block is kept by 2cm\times1 cm as it's base :

area = mg

A= 5\times 10\\A=50N

Contact area = 2cm\times 1cm

Contact area = 2 cm^2

Contact area = 0.0002 m^2

Now,

Pressure = \frac{50N}{0.0002m^2} \\Pressure = 2,50,000 Pascal

Case-3

When the block is kept by 1cm\times5cm as it's base :

area = mg

A= 5\times 10\\A=50N

Contact area = 5cm\times 1cm

Contact area = 5 cm^2

Contact area = 0.0005 m^2

Now,

Pressure = \frac{50N}{0.0005m^2} \\Pressure = 1,00,000 Pascal

Hence, The maximum pressure is 2,50,000 Pa and minimum pressure is 50,000 Pa in S.I units exerted by a block on its base (take g = 10 ms-2).

To know more about such questions, click on the link given below,

https://brainly.in/question/20785425

https://brainly.in/question/447766

#SPJ3

Similar questions